Чемпіонат Луганщини: третина дистанції пройдена

Будь-який шлях – найдовший  і важкий – починається з першого кроку. А щоб успішно його пройти, необхідно періодично дивитися назад, аналізувати пройдене, й поглядати вперед, оцінюючи майбутнє. Знову ж таки з позицій пройденого. У чемпіонаті Луганщини-2019 зіграно вісім турів з передбачених Регламентом двадцяти (для команд першої ліги). Саме час подивитися на пройдене і оцінити майбутнє. Пропоную свою версію «побаченого і пережитого», а саме етапи шляху з вкрапленнями думки шановних співрозмовників, в тій чи іншій мірі причетних до головного футбольного дійства Луганщини під назвою «Чемпіонат області-2019», не претендуючи, як завжди, на істину в останній інстанції, хоча з висоти «побаченого і пережитого» у нашому футболі можу собі таке дозволити.

 В порівнянні з минулим сезоном організаторам не вдалося зберегти минулорічний кількісний склад учасників обласного чемпіонату (першості) – з 14-ти команд у двох лігах випало дві:

  • «Колос» Новоайдар – четверте місце з шести у першій лізі. «Колос» всього лише чотири очки програв «бронзовому» сєвєродонецькому «Хімобладнанню»  і став одним з небагатьох, хто «пощипав» очки у безапеляційного фаворита шульгинского «Скіфа»;
  • «Білокуракине» — п’яте місце з восьми у другій лізі. Міцний середняк у компанії другої ліги.

Натомість, на старті чемпіонату Луганщини-2019 замість двох втрат отримали лисичанський «Будівельник» —  проект амбітний і, хочеться вірити, «довгограючий». Безумовно, дітище Костянтина Жалдакова і Святослава Марканича якісно, як мінімум, компенсує втрату «Колоса», а як максимум – чемпіонат отримав можливого претендента за золоті нагороди, «володарем» яких в минулому сезоні став шульгинський «Скіф». Зазначу, що в 2018-му ЛОФФ вела переговори по залученню нових команд в обласний чемпіонат (першість), зокрема, називалася Лозним-Олександрівка та Червоноріченське, але, за фактом, поповнення не вийшло.

Таким чином, на старт вийшло тринадцять команд і, схоже, ця цифра стала приводом для дев’ятнадцяти членів виконкому обласної федерації, де, до речі, й досі не представлений Лисичанськ, який делегував у чемпіонат більше всіх команд, змінити формулу проведення турніру. Якщо торік команди змагалися у двох лігах: шість у першій і вісім у другій (до речі, клуби першої ліги зіграли в чемпіонаті всього лише десять матчів – мізерно мало. Цей факт викликав багато критики на адресу організаторів), то наступного сезону федерація запропонувала двоетапний чемпіонат. На першому етапі тринадцять команд змагаються в одній лізі в одне коло, на другому –  вісім найсильніших зіграють в одне коло в першій лізі, решта п’ять – у другій. Тож, в сезоні-2019 команди першої ліги зіграють дев’ятнадцять матчів у двадцяти турах. Явний крок вперед, але, в більшості обласних чемпіонатів ця цифра більше. Багато фахівців називають оптимальною для аматорського чемпіонату області цифру двадцять чотири-двадцять шість матчів, не рахуючи кубкових. Мінус нової формули чемпіонату Луганщини в тому, що ми отримали цілий ряд результатів 15:0, 14:0, 9:0 і цей список не є вичерпним. Другий мінус – цілий ряд далеких і важких, з точки зору логістики, переїздів. Погодьтеся, чотири години трястися по нашим дорогам до Мілового щоб за 82 хвилини забити у ворота місцевої команди 15 голів і стільки ж трястися назад – не найбільше задоволення. Якщо проаналізувати середню дальність переїздів сезону-2018 і нинішнього, то в цьому сезоні команди «катаються» на 26,2 км більше (знову ж таки – по нашим дорогам). Такі реалії і їх необхідно сприймати як належне.

Стосовно команд другої ліги, то в минулому сезоні вони провели чотирнадцять матчів, в цьому сезоні нижня «п’ятірка» проведе шістнадцять. Натомість, ці команди отримали можливість побачити у своїх селищах найсильніших футболістів області. Напевно, це плюс. Хоча…. На шикарному стадіоні «Нива» в Станиці Луганській на матчі «Станичника» з записним фаворитом з Лисичанська під назвою «Будівельник» зібралося двадцять два глядача (з яких чотирнадцять – приїхали з Лисичанська вболівальники) плюс двоє поліцейських, які весь матч намагалися втихомирити не в міру «балакучого» «станичника» з VIP-ложі. Здається, що на «Мілове» в Станиці збереться людини дві. В самому Міловому на тому ж матчі з «Будівельником» зібралося сорок вісім глядачів.  Повторюся, такі реалії.  Але по грі у тій же Станиці Луганській місцеві футболісти відверто можуть шкодувати, що не реалізували наприкінці кілька моментів у матчі проти «будівельників» і пішли зі стадіону з образливим рахунком 0:1. В такому ж настрої футболісти «Олімпу»  виїжджали із Лисичанська після поразки від тих же «будівельників» (0:1). В Новопскові відроджується з попілу «Новопсков», який героїчно «рубався» з «Шахтою» (1:1) і «Кремінної» (1:1) і може сміливо постукати себе п’ятою в груди, чого не дозволяв собі в минулому сезоні навіть з більш потужним складом. Загалом, давайте перейдемо до «фактажу» з усіма його плюсами і мінусами.

Турнірна таблиця за підсумками восьми турів чемпіонату Луганщини-2019 в принципі відображає стартові диспозиції команд. Необхідно враховувати, що команди зіграли різну кількість матчів, але навіть п’яти матчів достатньо для того, щоб оцінити готовність і перспективи тієї чи іншої команди. Всі учасники понесли втрати і за кількістю втрачених очок у лідерах йдуть «Скіф», «Лисичанськ-ШиМ» і «Будівельник», недорахувавшись по два очки і не мають досі поразок. Не набирав очок лише «Мілове». Вже вималювалися чотири команди, які ведуть боротьбу за медалі – до названої трійки слід додати «Химобладнання». Ще можна додати «Кремінну», яка програла лише двом представникам «верхівки» з   «пом’якшувальними» обставинами. Думаю, що Григорій Лесняк з Олександром Туленцовым таки не будуть статистами у боротьбі за п’єдестал або хоча б за четверте місце, про яке розповім трохи пізніше. Вималювався явний аутсайдер – «Мілове», до якого нібито можна зарахувати «Біловодськ», але його перемога в Сватове сплутала всі карти. Думаю, що все ж команда Олега Мілокоста не зможе поборотися за вихід у вісімку, хоча був би радий помилитися.

Решта команди на першому етапі чемпіонату ведуть боротьбу за потрапляння в першу вісімку. Питання тільки в тому, «а воно їм треба?» Але влазити в голови керівників і самих футболістів команд з середини турнірної таблиці не збираюся, але свято вірю, що всі хочуть і далі приймати на своєму полі «Скіф», замість їхати в гості до «Мілового». Умовну групу команд з п’ятого, на якому цілком заслужено перебуває марковська «Нива»(«Кремінної» з його нинішнім шостим місцем ми з вами таки викреслили) по одинадцяте місце «Новопскова» розділяє всього лише чотири очки (!!!). Таким чином, не беручи до уваги можливу мотивацію або відсутність такої у «середини» на потрапляння в першу лігу, ми з вами маємо запеклу боротьбу за перші п’ять місць, де, передбачаю, «Скіфу» «тихе озеро з лебедЯми» ніхто не обіцяє (і «мельниковчане» вже це довели, вперше відібравши очки у команди Олександра Коломецького), і не менш гостру сутичку за інші три (або чотири) місця в першій вісімці. Загалом, буде цікаво. До того ж, кожен тур нам регулярно підкидає якщо вже і не дуже гучні сенсації, то несподівані результати вже точно – одинадцяте місце відбирає очки у другого, дванадцяте на виїзді обігрує п’яте (на той момент).

Що стосується окремих матчів з «побаченого», то запам’яталися ті ж матчі в Лисичанську: «Будівельник» — «Хімобладнання» — 1:1. Цей двобій встановив рекорд відвідуваності чемпіонату – 677 глядачів. «Лисичанськ-ШиМ» — «Скіф» — 0:0, а також зустріч у Старобільську «Скіф» — «Хімобладнання» — 1:0. Хотілося б «побачити» більше, але більшість клубів чемпіонату   застрягли десь в позаминулому столітті в плані відеотрансляцій матчів. Здається, чого простіше – візьми телефон, зніми матч та виклади в Youtube. Втім, це питання необхідно задавати організаторам. Наприклад, наші друзі-сусіди з Донецької області внесли пункт в Регламент свого чемпіонату: господарі поля зобов’язані знімати матч на відео і викладати його в мережі.

Зате в чому безсумнівно виросла ЛОФФ в цьому сезоні, так це практично в оптимальному календарі чемпіонату. По-перше, шість матчів туру розділені на суботу і неділю порівну. По-друге, матчі лисичанських і старобільських команд розведені і кожен вихідний місцеві вболівальники мають змогу дивитися футбол на своєму стадіоні. Більш того, федерація розвела матчі лисичанських команд (вдома грають по суботах) і «Хімобладнання» (по неділях), що дає можливість лисичанам-сєвєродончанам-рубіжанам бачити і тих, і інших. Випадає можливість побачити будинки і «Кремінної». Погано те, що вже до сьомого туру накопичилося багато перенесень і є непорозуміння з незакінченним матчем «Нива» — «Скіф». Хотілося б від організаторів більш якісної інформаційної підтримки чемпіонату.

  Уже в найближчих турах ми з вами побачимо цілий ряд цікавих матчів, тому закликаю нас з вами приходити на стадіони, заходити на доступні Yotube-канали, почитувати доступні інтернет-ресурси.

Олександр Мазан, фото — Микола Моложон